Podobrazie to powszechna nazwa podłoża malarskiego. Najstarsze podobrazia używane były już w starożytności, były to odpowiednio przygotowane drewniane deski. Podobrazia płócienne zaczęto stosować w XV w. lecz rozpowszechniły się na skalę światową dopiero w XVII wieku. Najczęściej, do tego typu podobrazi, używa się płótna lnianego lub bawełnianego.

Podobrazia najczęściej są już przygotowane od malowania i są zagruntowane uniwersalnym gruntem malarskim. Nadają się jako podkład do farb olejnych, akrylowych, temper i gwaszy.

Podobrazia można podzielić na:

- podobrazie na krośnie - bawełniane lub lniane (zwane też "blejtram", "płótno")

- podobrazie płytowe (inaczej "deska malarska" "tablica malarska")

Wszystkie dostępne tu: http://www.swiatartysty.pl/pl/c/Podobrazia/140

Firma Adam Pałacki działa na rynku europejskim już od 1987 roku. To największy producent drewnianych sztalug i podobrazi w Europie. Produkty wykonywane są w całości w fabryce w Polsce. Przez wszystkie te lata, przedsiębiorstwo koncentruje wszystkie swoje wysiłki na udoskonalaniu wysokojakościowej linii produkcji, co pozwala na stały rozwój procesu produkcyjnego. Przedsiębiorstwo posiada bogaty asortyment najwyższej jakości produktów, których marka jest gwarantowana przez rzeszę zadowolonych klientów.

A oto duma fimy :)

Bawełniane podobrazia malarskie z serii Art Student to dobrej jakości podobrazia, wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego (krosna) i płótna bawełnianego najwyższej jakości, pokrytego uniwersalnym gruntem dzięki czemu są gotowe od razu do użytku.

 

 

Lniane podobrazia malarskie firmy Adam Pałacki to podobrazia wykonane na zasadzie identycznej jak podobrazia bawełniane, z tą różnicą, że w ich przypadku użyto płótna lnianego – również pokrytego uniwersalnym gruntem, dzięki czemu są gotowe od razu do użytku. Tak przygotowane podobrazie przystosowane jest do wielu technik malarskich takich jak akryl, tempera i gwasz, jednakże ze względu na szlachetność oraz rodzaj płótna powszechnie uważa się, że są szczególnie odpowiednie do technik olejnych.

                      

 

W zależności od rozmiaru podobrazia szerokość krosna, oraz rodzaj i ilość wzmocnień (poprzeczka, krzyż), są dobierane indywidualnie tak aby zapewnić każdemu podobraziu odpowiednią sztywność, wytrzymałość i odporność na odkształcenia.

 

A z jakich podobrazi Wy korzystacie? Wszelkie opinie jak i krytyka mile widziane :)

 

Pozdrawiam,