Dzisiaj kilka słów o tuszach, które dołączyły do naszej oferty. Nie bagatela towar bo od samego Winsora&Newtona, niekwestionowanego lidera w produkcji materiałów dla plastyków i hobbystów.

Tusz to jedno z najstarszych mediów stosowanych do rysunku, grafiki oraz kaligrafii.

Wzmianki o jego walorach sięgają nawet starożytnych czasów. Już Grecy i Egipcjanie doceniali jego niezwykłe właściwości. Swoją świetność osiągną w okresie średniowiecza, gdzie zapisały się w postaci niezliczonych ksiąg i rycin.

To popularne medium w Chinach wytwarzane do obecnych czasów pod postaciom suchych sztabek. Ten produkt używany był do tworzenia niezwykłych ilustracji oraz słynnej kaligrafii.

Czym w ogóle jest tusz?

To rodzaj płynnej farby składającej się z bardzo drobnego pigmentu oraz spoiwa. W zależności od rodzaju tuszu spoiwo może być klasyczne - szelakowe lub akrylowe.

W obecnych czasach dostępna jest szeroka gama kolorów zaspakajająca nawet najbardziej wymagającego artystę.

Tusze kreślarskie i tusze kaligraficzne

Jak dzielimy tusze i dlaczego? Tusze dzielimy przede wszystkim na zastosowanie. Stąd wyróżniamy tusze rysunkowe (kreślarskie) oraz kaligraficzne.

  • Tusze kreślarskie to najbardziej klasyczne i uniwersalne media. Są transparentne, mają lekka i płynną konsystencję. Z pozoru przypominają niejednokrotnie akwarele. Jest jednak podstawowa równica, tusz po wyschnięciu jest wodoodporny, w trakcie malowania można go jednak rozcieńczać wodą. Po wyschnięciu nie możemy nanieść poprawek. Warto wiedzieć ze wyjątkiem może być czarny tusz rysunkowy. Często pozostaje on wodo rozpuszczalny, co w przypadku łączenia np. z akwarelą może być niemiłą niespodzianką.

Tusze rysunkowe genialnie stosuje się w rysunku piórkiem, kaligrafii czy ilustracji graficznej.

  • Tusze kaligraficzne różnią się przede wszystkim od kreślarskich właściwościami kryjącymi – zdecydowanie bardziej są kryjące, dzięki czemu można go stosować również na kolorowych podkładach. Ich konsystencja jest nieco cięższa. Po wyschnięciu pozostaje wodo rozpuszczalny a w trakcie pracy można go rozcieńczać zyskując większą transparentność i łagodniejszy kolor.

Tusze te możemy nakładać za pomocą pędzla, stalówek, piór kreślarskich a nawet popularnego a nawet aerografu. Tusze te wysychają szybko, najczęściej dając matowy efekt (wyjątek tusze metaliczne czyli srebrne i złote które są kryjące, błyszczące i pozostają wodo rozpuszczalne po wyschnięciu ). Można nimi uzyskać bardzo ciekawe efekty dodając odrobinę do klasycznych kolorów.

Pamiętajcie !!!!

Na rynku Polskim jest wiele produktów o pozornie tych cechach a w pełni wyglądających podobnie !!!

Przy tym rodzaju produktu warto jednak wybrać ten, który spełni najwyższe kryterium jakościowe.

Sprawdźcie również tusze i atramenty do kaligrafii, stalówki kaligraficzne oraz pióra kaligraficzne