Trochę ponad miesiąc temu rozpoczął się nowy rok szkolny, wielu rodziców zmagało się w tym roku po raz pierwszy z przygotowaniem wyprawki szkolnej dla malucha :)

Oczywiście jeśli chodzi o książki i pomoce naukowe to każda szkoła ma jakieś wytyczne, więcej swobody rodzice mają w wyborze plecaków, piórników i pomocy plastycznych, chociaż i to nie zawsze ;)

Od jakiegoś czasu obserwujemy, że szkoły (a w zasadzie system edukacyjny) zaczęły przykładać dużą rolę do kaligrafii, pióra i mazaki znów poszły w ruch :) jednakże ten temat przysparza często rodzicom niemałe trudności. Rodzą się pytania: jakie pióro dla malucha? zwykłe? profilowane? grube czy cienkie? czy to ma w ogóle jakieś znaczenie jakie pióro?

Rodzice "pierwszaków" często nie wiedzą czy mają się sugerować reklamami, opiniami znajomych, ceną czy może obrazkiem z modnej akurat bajki. Poniżej postaram się nakreślić kilka wytycznych, które warto wziąć pod uwagę kupując pióro dla dziecka uczacego się pisać.

Myślę, że taki mini poradnik każdemu się przyda :)

Wybierając pióro dla pierwszoklasisty warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • na profilowany uchwyt
  • na stalówkę
  • na wagę pióra

Czy profilowany uchwyt jest faktycznie taki ważny?

Tak, jest ważny, ponieważ dobrze wyprofilowany uchwyt „wymusza” na dziecku prawidłowe trzymanie narzędzia pisarskiego (w tym przypadku pióra). Dziecko powinno trzymać pióro w trzech palcach pomiędzy kciukiem i lekko zgiętym palcem wskazującym, opierając go na palcu środkowym. Wyprofilowany uchwyt koryguje też wysokość trzymania pióra (odległość palców od stalówki), ponieważ jest tak skonstruowany, że trzymanie pióra zbyt nisko lub zbyt wysoko jest niewygodne. Poza tym dzięki takiemu uchwytowi  napięcie mięśni w ręce jest mniejsze co sprzyja wygodnemu, ładnemu pisaniu. Dłoń, nadgarstek i całe ramię nie męczy się tak, dzięki czemu dziecko nie zniechęca się do pisania.

Uchwyty w piórach są najczęściej wyprofilowane trójkątnie (w przekroju) taki uchwyt maja np. pióra Bic - X-pen, Herlitz - Tornado, Pelikan - Griffix, ale są też takie które mają tylko odpowiednie wgłębienia na palce np. Herlitz - my.pen, Faber Castell - pióro szkolne, Pelikan - Pelikano Junior. Obie formy profilu są dobre do nauki prawidłowego pisania.

Jaka powinna być stalówka?

Stalówka w piórze dla dziecka powinna być w miarę sztywna i stabilna, warto też zwrócić uwagę żeby była zakończona „kuleczką” nie „listkiem”. Stalówka z „kuleczką” nie będzie miała takich tendencji do rozwidlania się jak ta z „listkiem”. Dzieci zazwyczaj bardzo mocno dociskają pióro do papieru i delikatna, cienka stalówka będzie się szybciej niszczyć, deformować i skrobać. Dzięki solidniejszej stalówce pisanie będzie dużo prostsze i przyjemniejsze dla dziecka, a stalówka będzie gładko sunąc po papierze. Większość stalówek w piórach dla dzieci jest irydowa lub stalowa dzięki czemu są one bardziej wytrzymałe w użytkowaniu.

Warto tu wspomnieć, że stalówki dla osób prawo- i leworęcznych niczym się nie różnią, jeśli pióro jest oznaczone dla konkretnej grupy (prawo lub leworęcznej) będzie to znaczyło, że uchwyt w tym piórze jest odpowiednio wyprofilowany dla osób prawo- lub leworęcznych.
 

Czy pióro dla „malucha” powinno być lekkie czy ciężkie - solidne?

Pióro powinno być lekkie. Jeśli pióro będzie ciężkie to dziecko będzie się męczyć przy jego dłuższym użytkowaniu. Zamiast skupiać się na pisaniu będzie koncentrować się na samym utrzymaniu pióra w dłoni. Ręka dziecka nie jest przyzwyczajona do pisania, dlatego trzeba mu stworzyć jak najlepsze warunki do nauki kaligrafii. Do trzymania lekkiego (np. plastikowego) pióra dziecko nie potrzebuje aż tyle wysiłku co do ciężkiego (np. metalowego), ręka będzie bardziej rozluźniona i dziecku będzie się łatwiej pisać. 

DOBRA RADA
Kupując pióro dla dziecka trzeba pamiętać, że oprócz samego pióra będą nam potrzebne też do niego naboje, dlatego zwróćmy uwagę czy naboje do naszego pióra są łatwo dostępne i czy kupimy je też w innych w sklepach. Najlepiej się sprawdzają pióra z klasycznymi nabojami, ponieważ te naboje są ogólnie dostępne i tanie.

CIEKAWOSTKA
Od jakiegoś czasu na rynku są dostępne atramenty (naboje do pióra) dla osób leworęcznych. Taki atrament szybciej wysycha dzięki czemu przy pisaniu tekst nie będzie się rozmazywać.

Oczywiście wybór pióra jest indywidualna sprawa rodzica i dziecka :)

więcej o przedstawionych wyżej piórach można znaleźć na http://www.twojepioro.pl/pl/c/PIORA-WIECZNE/35