Sezon decoupag'owy trwa. Przy tej okazji zawsze nasuwa się wiele pytań dotyczących różnych technik dot. decoupage i wyboru do tego odpowiednich farb i lakierów.

Dziś powiemy trochę na temat farby pokładowej.

Co to jest GESSO?

Gesso (grunt malarski) to nic innego jak farba podkładowa - jest to biała farba składająca się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa. W zależności od producenta mogą to być różne kombinacje tych składników. Gesso spotykane w sklepach jest najczęściej na bazie żywicy akrylowej (spoiwo), dzięki temu farba szybko schnie i jest w miarę elastyczna.
Gesso nadaje się do gruntowania większości powierzchni - tynku, drewna, płótna, gipsu, kamienia, plastiku, a nawet szkła i metalu.

Malarze wykorzystują gesso do przygotowania różnych powierzchni malarskich. Na tak przygotowanym podłożu można malować różnymi technikami - farbami olejnymi, akrylowymi, temperami itd.

gesso Rphael gesso Lefranc

Gesso dzięki swojej emulsyjnej konsystencji świetnie pokrywa nierówności dlatego jest wykorzystywane do pokrywania rzeźb przed malowaniem.

Grunt malarski nadaje się także jako farba podkładowa pod decoupage. Powszechnie taki grunt do decoupage nazywa się podkładem wodnym lub primerem. Można zagruntować nim większość powierzchni (w tym plastik, szkło), szybko schnie i wyrównuje nierówne powierzchnie takie jak drewno czy styropian. Dzięki temu, że jest gęsty jest bardziej wydajny niż, standardowo używana, farba akrylowa. Najczęściej wystarczy jedna warstwa do pełnego pokrycia zdobionego przedmiotu. Grunt można też mieszać z farbami akrylowymi dzięki czemu możemy nadać podkładowi konkretny kolor.

grunt pentart grunt renesans

Wiele decoupag'owania jeszcze przed nami, więc warto wypróbować :)