Wybierając się do sklepu, plastycznego czy papierniczego, z zamiarem kupna ołówka, często możemy się spotkać z pytaniem:

- ale jaki ołówek?

Nie jest to bynajmniej złośliwość ze strony sprzedawcy :)
Na rynku jest obecnie mnóstwo ołówków do wyboru, klasyczne drewniane, niełamliwe, bezdrzewne, automatyczne, mechaniczne itd. Dlatego kupując ołówek warto przemyśleć do czego będziemy go używać. Jeśli do pisania to faktycznie możemy zadowolić się praktycznie każdym :) ale jeśli to ma być ołówek do rysunku, to tu trzeba być już bardziej wymagającym.

Jednym z takich "dobrych wyborów" są ołówki klasyczne ołówki firmy KOH-I-NOOR, które towarzyszą mi od dziecka :)

Nie jest to nowość na naszym rynku, a wręcz przeciwnie, jest to produkt (i firma), który w Polsce był praktycznie od zawsze, jednakże dziś, kiedy rynek zalany jest mnóstwem ołówków, warto powrócić do klasycznych, czeskich, żółtych ołówków :)

Dlaczego ołówki Koh-I-Noor są niby takie dobre?

Te ołówki mają trzy podstawowe zalety:

1. Dobry GRAFIT

W 1802 roku firma Koh-I-Noor Hardtmuth opatentowała wkład do ołówków, który był zrobiony z mieszaniny gliny i grafitu. Dzięki temu rysownie i pisanie ołówkiem stało się dużo prostsze i przyjemniejsze. Dziś do produkcji "grafitu" (pręcika rysującego) używa się mieszaniny czystego grafitu i glinki kaolinowej.

Twardość ołówka, a co za tym idzie kolor rysowanej linii, zależy od proporcji pomiędzy grafitem a kaolinem. Im więcej użytego jest grafitu, tym bardziej miękki jest ołówek i ciemniejszy kolor linii (ołówki 9B i więcej to praktycznie czysty grafit). Natomiast większa ilość kaolinu powoduje, że ołówek jest twardszy i jaśniejszy.

Ołówki, w związku z twardością grafitu, można podzielić ze względu na ich zastosowanie. Ołówki twarde i bardzo twarde (typu H - hard - twardy) stosowane są w rysunku technicznym, ołówki miękkie (B - black - czarny - od dużej ilości grafitu) do rysunku artystycznego, natomiast ołówki HB czy F to ołówki średnie, najczęściej używane do pisania.

Jakość użytych materiałów przez firmę Koh-I-Noor do produkcji grafitu jest najwyższej jakości, dzięki czemu ołówki te mają wyrazisty kolor i pisze się nimi wygodnie i gładko.

2. DREWNO

Drewno użyte w ołówkach Koh-I-Noor z serii 1500, to drewno cedrowe. Oprawki w tych ołówkach są wielokrotnie lakierowane co dodatkowo je konserwuje i utwardza.

Dobre drewno jest bardzo ważne przy użytkowaniu ołówków, ponieważ przede wszystkim chroni ono grafit przed łamaniem się. Drewno użyte do produkcji ołówków powinno być odpowiedniej twardości, nie za miękkie i nie za twarde - wtedy dobrze się struga (wychodzą ładne strugi a nie drzazgi) i musi być też odpowiednio wysuszone, żeby ołówek nie pękał wzdłuż. Poza tym cedr jest materiałem bardzo lekkim, dzięki czemu ołówki Koh-I-Noor są lekkie, co ma znaczenie przy dłuższym rysowaniu.

3. CENA :)

Ołówki Koh-I-Noor nie dość, że są bardzo dobrej jakości to jeszcze są w bardzo dobrych cenach.

Na rynku znajdziemy jeszcze kilka innych, dobrych jakościowo ołówków innych znanych firm takich jak Faber-Castell, Staedtler czy Derwent, ale żadna z tych firm nie proponuje swych produktów w tak dobrych cenach jak Koh-I-Noor.
Kiedy ktoś rysuje, artystycznie czy technicznie, najczęściej potrzebuje kilku rodzajów ołówków, tu zdecydowanie wygrywa Koh-I-Noor. Czy na sztuki czy w zestawach, ołówki tej firmy są ogólnie dostępne i tanie.

Kiedy ceni się dobrą jakość w dobrej cenie to nie pozostaje nic innego jak zaopatrzyć się w ołówki serii 1500 firmy Koh-I-Noor!

Życzę miłego rysowania :)