Ostatnio pojawiły się w naszym sklepie pytania o pudry do embossing'u, a dokładniej dlaczego w jednym opakowaniu jest więcej pudru, a w drugim (innego koloru) mniej?

Zanim odpowiem na to pytanie to napiszę w ogóle czym są pudry do embossing'u i do czego służą.

 

Zacznijmy od tego co to embossing?

"Embossing" - to z agielskiego "wytłaczanie" - najpierw embossing'em nazywano (dosłownie) metodę wytłaczania w papierze, foli itp. różnych wzorów, najczęściej używając do tego odpowiednich płytek lub szablonów za pomocą odpowiednich narzędzi i "dłutek".

Stosunkowo niedawno pojawiła się metoda embossing'u na ciepło, przy tej metodzie wykorzystuje się właśnie pudry (proszki) do embossing'u, tusze, kleje i... suszarkę :)
Efekt wytłoczenia, wypukłości, osiąga się poprzez nałożenie i podgrzanie pudru na ozdabiany przedmiot.
Tak w skrócie: Potrzebny jest:
- tusz (najlepiej do embossing'u), który będzie gęsty i w miarę "tłusty" lub bardzo wilgotny,
- puder (proszek) do embossing'u,
- stempel - silikonowy lub gumowy,
- źródło ciepła - nagrzewnica, suszarka itp., a nawet żelazko :)
Aby ozdobić dany przedmiot metodą embossing'u na ciepło trzeba nałożyć tusz na stempel (za pomocą tuszownicy lub pędzla gąbkowego) - trzeba uważać, żeby nie nałożyć za mało tuszu, o puder się później nie przyklei, ani za dużo, bo wzór się rozleje i wyjdzie nam plama. Następnie odbijamy stempel na ozdabianej powierzchni, na odbity wzór sypiemy puder do embossingu'u (nadmiar pudru można zsypać z powrotem do opakowania). W tym momencie nasz wzór jest jeszcze nietrwały, żeby go utrwalić i uwypuklić trzeba go ogrzać za pomocą np. nagrzewnicy. Po ostygnięciu otrzymujemy wypukły, bardzo trwały wzór.

Nasuwa się tu pytanie, w jaki sposób z proszku powstaje gładki, wypukły i trwały wzór?

Wszystko to za sprawą pudru do embossing'u.

PUDER DO EMBOSSING'U to bardzo drobno zmielony proszek, który początkowo był wykonany dla przemysłu poligraficznego do wykorzystywania w maszynach drukarskich do druku termicznego - dając wypukłe, błyszczące wykończenie, najczęściej spotykane w druku kartek okolicznościowych, ozdobnych papierów firmowych itp., a także do druku Braille'em. Dziś puder ten wykorzystywany jest powszechnie przez hobbystów do różnego rodzaju zdobień - najczęściej do scrapbooking'u. W skład puder do embossing'u wchodzą drobno zmielone pigmenty i termoplastyczna żywica syntetyczna, która pod wpływem ciepła (ok. 300 stopni Celcjusza) upłynnia się i pęcznieje tworząc wypukłą powierzchnię, skład pudrów podobny jest do składu tonera do drukarek laserowych.

I tutaj znajdujemy odpowiedź na nasze tytułowe pytanie: dlaczego w jednym opakowaniu jest więcej pudru, a w drugim (innego koloru) mniej? jest tak z powodu pigmentów wchodzących w skład każdego pudru. Pigmenty to drobno zmielone substancje stałe, są one nierozpuszczalne i najczęściej nieprzezroczyste, zabarwiają one sobą pokrywaną powierzchnię. Zazwyczaj są to rozdrobnione rożnego rodzaju minerały, kamienie szlachetne itp. Każdy taki minerał ma inny skład i gęstość (itp.) stąd też przy tej samej objętości waga każdego pigmentu będzie inna. Odpowiednio przy tej samej wadze objętość (ilość) będzie różna. Tak właśnie jest w przypadku pudrów firmy EFCO dostępnych u nas w sklepie. Każde opakowanie zawiera 10g pudru, a przez różną wagę pigmentów użytych w poszczególnych kolorach, w każdym pojemniczku może być inna ilość proszku.

Oto kilka zdjęć:


Widać wyraźnie różnicę w ilości,

a tu kilka zdjęć zrobionych na wadze:


Czy to magia?
Nie, to fizyka :)

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wątpliwości w tym temacie, a jeśli nie, to zachęcam do testowania i samodzielnego ważenia :)

Więcej, natomiast, o technice embossing'u opowiem w innych postach, więc zapraszam do zaglądania.