Gumka chlebowa to jedna z najbardziej popularnych gumek wśród studentów i artystów. Każdy kto choć raz się z nią zetknął na pewno się zastanawiał z czego jest zrobiona i na czym polega jej fenomen. Dziś kilka słów o tej niesamowitej gumce :)

                      

Gumka chlebowa wbrew pozorom nie jest zrobiona z chleba, ale faktycznie jej nazwa wzięła się od pierwszej, znanej gumki do mazania - czyli - chleba. Zanim wynaleziono gumową gumkę, do usunięcia śladów ołówka lub węgla, używano zgniecionego, białego chleba, pozbawionego skórki.

Dopiero w 1770 roku angielski inżynier, Edward Naime, wynalazł gumkę do mazania, historia mówi, że stało się to przez przypadek, Niaime chcąc coś wymazać, zamiast po grudkę chleba, sięgnął po kawałek gumy i okazało się, że wymazuje równie dobrze co chleb. Guma, w odróżnieniu od chleba, była trwalsza i nie pleśniała, jednakże dalej nie była "długowieczna". Dopiero Charles Goodyear w 1839 roku wynalazł sposób wulkanizacji gumy, co nadało jej dzisiejsze właściwości.

Gumka chlebowa, jednak jest specyficznym rodzajem gumki, w jej skład także wchodzi niezwulkanizowana guma i nie posiada ona utwardzaczy używanych w typowych gumkach do mazania, dzięki czemu jest ona nadal plastyczna (jak chleb właśnie).

Konsystencja gumki chlebowej przypomina plastelinę, zbyt długie ugniatanie jej w palcach powoduje, że staje się ona lepka i może przyklejać się do rysunku. Gumką chlebową właściwie się nie ściera - wymazywanie ołówka czy węgla nie jest mechaniczne, drobinki grafitu czy węgla przyklejają się, po prostu, do gumki. Dzięki temu można tworzyć cienie i półtony, przykładając gumkę do dużych powierzchni. Gumkę można formować, więc świetnie nadaję się do mazania też drobnych elementów, rozjaśniania/wyostrzania detali np. tworząc refleksy we włosach.

Gumka chlebowa, ponieważ absorbuje grafit, z czasem ciemniej i nie wymazuje już tak dobrze, wręcz przeciwnie, może nawet brudzić - trzeba ją wtedy wymienić na nową.

Gumki chlebowe są ogólnie dostępne w sklepach plastycznych. Na rynku najbardziej popularna jest gumka chlebowa firmy Faber-Castell i firmy Koh-I-Noor.

Gumka Faber-Castell jest bardzo gładka i miękka (jak plastelina czy kit), do niedawna dostępna była tylko w wersji szarej, ale ostatnio pojawiły się też kolorowe gumki chlebowe, dodatkowo zapakowane są w pudełeczka, co ułatwia jej przechowywanie i transportowanie.

Gumka Koh-I-Noor jet bardzie "ziarnista" od Faber'a i trochę mniej plastyczna (na początku), od lat Koh-I-Noor posiada na rynku gumkę w wersji szarej i niebieskie, może być także w pudełeczku jak u Faber-Castell.


Niektórzy, nawet, wykorzystują gumkę chlebową jak glinę i w niej rzeźbią ;) ale to już inna sprawa...

Bez względu na to co rysujesz, portrety, pejzaże czy projekty architektoniczne, gumka chlebowa na pewno powinna znaleźć się w twoim domu. Zachęcam do testowania tej, jedynej w swoim rodzaju, gumki i odnalezienia własnego, innowacyjnego zastosowania dla niej!