Dziś przedstawiamy Wam naszego gościa - Monikę Barabasz. My osobiście zachwyciliśmy się jej pracami, Tworzy w różnych technikach, między innymi w technice akwareli, która jest bardzo trudną i wymagającą techniką - w akwareli nie można się pomylić, bo nie ma możliwości poprawienia czy przemalowania czegoś, potrzebna jest pewna ręka i świetna technika, ale przede wszystkim talent.

Zresztą zobaczcie sami :)

Nazywam się Monika Barabasz-Kwaśniak. Jestem mamą Szymona (4l.) i Alicji (8m.)

W MIĘDZYCZASIE bywam Artystką… Ta dosłowność posłużyła mi jako hasło działań twórczych i nazwa strony na facebooku..

Ukończyłam Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze-Cieplicach i architekturę wnętrz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wciąż się uczę i poszukuję nowych rozwiązań artystycznych.

Inspiracją jest codzienne życie i otaczający świat, który dostarcza różnorodnych tematów. Przedmioty i miejsca znajdujące się w domu, za oknem, gdzieś w pobliżu…

Zajmuje się szerokim wachlarzem technik malarskich i rysunkowych… od ołówka i tuszu kreślarskiego po akwarele uzupełniają je pastele, farby akrylowe i czasem olejne.

Nie spoczywam na laurach, biorę udział w życiu lokalnej społeczności, w wydarzeniach kulturalnych-wystawach, koncertach, jarmarkach. Prowadzę warsztaty i zajęcia z dziećmi, współpracuję z galeriami (AGI w Kromnowie, Wysoki Kamień w Kopańcu, ART-i-CIT w Starej Kamienicy)

Efektem pracy w sztuce użytkowej są oryginalne wieszaki na klucze z motywami kotów i sów, które stanowią wyjątkowo wdzięczny temat dla plastyka. Są malowane na niecodziennym podkładzie – na łupku – dawniej służył on jako pokrycie dachów i szczytów domów, a dziś w dużej części przy ich renowacji już się do tego nie nadaje. Za to jest fantastycznym „materiałem malarskim” do moich prac. Łupek „podwójnie” oddaje atmosferę regionu - i przez obraz jaki niesie i przez sam „podkład”.

Prócz użytkowego charakteru zdobień (koty, sowy) przedstawiam urokliwe zakątki Pogórza Izerskiego i malownicze krajobrazy.

Rysunek tuszem kreślarskim i piórkiem zajmuje czołowe miejsce w mojej twórczości. Technika ta przyciąga swoją ascetycznością niemal surowością. Tylko biel i czerń, biel i czerń i szczegół utkany z tysięcy pociągnięć piórkiem.

W tematyce rysunków dominują pejzaże izerskie i zabytki wpisane w krajobraz m.in. domy przysłupowo-szachulcowe, których w regionie jest dość dużo.

Wątki te pojawiają się także w malarstwie gdzie szczególnie do gustu przypadła mi akwarela. Zafascynowała mnie jej lekkość, szybkość nieprzewidywalność. W technice tej najważniejsza jest cierpliwość do samego siebie i… zabawa…

Uwielbiam z nią eksperymentować, stosując różne papiery i triki- efekty zawsze są niespodzianką.

Cały czas poszukuję nowych rozwiązań, bawię się sztuką i swoimi umiejętnościami.

Do każdej pracy podchodzę indywidualnie próbując stworzyć coś niepowtarzalnego.

Jestem wdzięczna wszystkim, którzy wspierają mnie i przyczyniają się do rozwoju mojego talentu ;-)

Dążę aby każdy potrafił zachwycić się nad „czymś” co mija w drodze do pracy, szkoły na spacerze… aby dostrzegł DZIEŁO.

 

Bardzo dziękujemy za ten wspaniały przegląd twórczości i technik plastycznych, życzymy dalszych sukcesów artystycznych mamy nadzieję na dalszą współpracę.

A wszystkich zachęcamy do pisania do nas i występowania w charakterze gościa lub testera na naszym blogu!