Choć żyjemy w czasach mocno skomputeryzowanych, w którym wiele zawodów przeniosło się do świata urządzeń elektronicznych, wciąż istnieje masa zwolenników tradycyjnych metod pracy. Mowa między innymi o projektantach i architektach. Mogłoby się wydawać, że projektowanie i rysowanie już dawno zastąpiono wykorzystaniem specjalnych oprogramowań i narzędzi z zakresu sztucznej inteligencji. Jednak najwięksi w tych dziedzinach nie odrzucają tradycyjnych rozwiązań i uznają w swojej pracy nieocenioną wartość papieru i ołówka.

Skoro trafiłeś na ten artykuł, prawdopodobnie poszukujesz informacji na temat artykułów i przyborów kreślarskich. Być może interesujesz się rysunkiem albo zajmujesz się szkicowaniem na co dzień - nieważne czy robisz to amatorsko, czy też w ramach wykonywanego zawodu - zawsze zwracaj uwagę na wykorzystywane przybory kreślarskie. Szkicowanie to jedna z tych dziedzin, na których nie powinno się oszczędzać. Jedynie wysokiej jakości artykuły kreślarskie pozwolą Ci osiągnąć upragniony efekt i rozwiną Twoje możliwości malarskie. Pozostaje pytanie: Jakie narzędzia powinny znaleźć się na Twoim biurku?

Najbardziej podstawowe przybory kreślarskie to: bloki, ołówki, węgiel i pastele, a także akcesoria pomocnicze, takie jak cyrkiel i linijka. Dzisiaj skupimy się na tej kategorii, która wydaje się być absolutnie niezbędna do wykonania jakiegokolwiek szkicu. Tak, oczywiście chodzi o ołówek. Niestety, w tym przypadku, wizyta w supermarkecie może się okazać niewystarczająca - nawet jeśli z opakowania krzyczy do Ciebie kuszący napis professional, weź pod uwagę, że jest to jedynie subiektywna "ocena" producenta - innymi słowy reklama. Prawdziwie profesjonalny sprzęt plastyczny znajdziesz jedynie w wyspecjalizowanych sklepach plastycznych, zarówno stacjonarnych jak i online. Oczywiście, nie odnajdziesz tam cen rodem z hipermarketu, jednak jakość, za którą zapłacisz, na pewno da o sobie znać w trakcie wykonywania szkiców.

Profesjonalne artykuły kreślarskie - ołówki

W zależności od preferencji, możesz zdecydować się na ołówki tradycyjne, automatyczne lub mechaniczne. Modeli tradycyjnych i automatycznych chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jedynie mechaniczne ołówki mogą być dla Ciebie pewną nowością. W gruncie rzeczy, są one jedną z podkategorii ołówków automatycznych, jednak w ich przypadku rysik wysuwa się samoistnie, eliminując tym samym konieczność strugania ołówka podczas pracy. To niewątpliwie ciekawe rozwiązanie zyskuje wciąż na popularności - także ze względu na trwałość zastosowanych rysików. Barierę może stanowić jednak cena, która kilkakrotnie przewyższa ceny tradycyjnych ołówków.

Twardość - oznaczenia

A co z tajemniczymi nazwami typu 2B, HB czy 2H? To nic innego, jak tylko oznaczenie twardości ołówków. Twardość zależna jest od proporcji występujących w nich składników: grafitu i kaolinu. Im więcej grafitu znajduje się w rysiku, tym jest miększy i ciemniejszy pozostawia ślad. Z kolei ołówki z większą domieszką kaolinu będą jaśniejsze a zarazem twardsze. Twarde ołówki oznaczone są jako typ H, z kolei literą B opisujemy ołówki miękkie. Podczas, gdy pierwsze świetnie sprawdzają się w rysunku technicznym, drugie - ołówki miękkie nadają się głównie do rysunku artystycznego.