Origami - inaczej sztuka składania papieru. Pozornie prosta rzecz, jednak ci, którzy choć raz w życiu mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale także samodzielnie wykonać model origami, nie umniejszali tej chińskiej tradycji. Jedna z podstawowych zasad mówi, że nie wykorzystujemy tu kleju, nożyczek ani żadnych innych narzędzi, a cały proces opiera się jedynie na odpowiednim zginaniu papieru. Origami jest przez to także świetnym treningiem cierpliwości. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o origami?

Papier do origami

Choć nie ma nic złego w wykorzystywaniu zwykłego papieru do amatorskiego wykonywania origami, pamiętaj że jest to tylko doraźne rozwiązanie. W przypadku bardziej skomplikowanych i szczegółowych figurek, praca ze zwykłym papierem, takim jak choćby blok rysunkowy, może być bardzo utrudniona, a niekiedy wręcz niemożliwa. Zbyt gruby papier zajmuje dużo miejsca i nie jest wystarczająco giętki, przez co figurki mogą wyglądać nieestetycznie i topornie. Aby Twoja praca była nie tylko łatwa i przyjemna, ale także schludna i estetyczna, polecamy Ci wypróbowanie profesjonalnego papieru do origami. Jest on o wiele cieńszy i bardziej plastyczny, przez co praca z nim to czysta przyjemność. Na początek wystarczający będzie papier o gramaturze 80g/m2, którego cena waha się od 20 do 45 złotych za zestaw.

Składanie origami - zasady

1. Zaginanie papieru
Podczas zginania papieru, ściśle trzymaj się wyznaczonych w instrukcji punktów odniesienia. Przeważnie będą to rogi kartki, jednak możesz także spotkać się z łączeniami środków boków czy też zaginaniem kartki w określonych proporcjach. Aby zwiększyć precyzję składania papieru, staraj się rozrysowywać cienkim ołówkiem pełne linie zagięć.

2. Wygładzanie boków
To zasada, którą większość z nas stosuje nieświadomie. Aby figura wyglądała na bardziej dopracowaną - po zgięciu kartki, wygładź ją delikatnie paznokciem lub monetą. Wyostrzysz w ten sposób krawędzie, a Twoja praca będzie wyglądała na dokładniejszą i bardziej staranną.

3. Podłoże
Być może spotkałeś się z metodą wykonywania origami bez wykorzystania jakiegokolwiek podparcia - innymi słowy, gołymi rękami. Na taką pracę mogą sobie pozwolić osoby doświadczone, które wiedzą, w jaki sposób zachowa się zaginany papier. Jednak osoby początkujące powinny zacząć od wykonywania modeli na twardym podłożu, takim jak stabilny i - przede wszystkim - gładki stół.

4. Śledzenie instrukcji
Pamiętaj, że każda instrukcja jest po to, aby z niej korzystać - ta zasada dotyczy także origami. Staraj się jak najwierniej podążać za autorem - nie tylko poprzez zaginanie kartki w tych samych miejscach. Kładąc papier w tym samym kierunku względem siebie, unikniesz pomyłek i zbędnych frustracji.