Na pewno wielu z nas pamięta jeszcze czasy szkoły podstawowej i zajęcia z plastyki. Malowanie na papierze i na płótnie, pierwsze szkice i portrety, a nawet witraże! Dla większości z nas był to pierwszy kontakt ze sztuką. A do jej tworzenia wykorzystywaliśmy różne narzędzia i akcesoria plastyczne. Nie tylko bloki techniczne i farby akwarelowe, ale przede wszystkim to właśnie bibuła w największym stopniu przybliża nas do tamtych lat. Nie tylko dzieci mogą jednak czerpać radość z tworzenia prac z użyciem bibuły. To materiał równie chętnie wykorzystywany przez dorosłych.

Bibuła gładka a bibuła marszczona

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje bibuły - gładka i marszczona. Jak sugerują nam nazwy, różnią się one głównie strukturą. Zapewne większości z nas o wiele bliższa będzie bibuła marszczona, która przez długi czas nie musiała walczyć z konkurencją na sklepowych półkach. Dopiero z czasem na popularności zyskała także jej siostra - bibuła gładka, którą zaczęto wykorzystywać między innymi do profesjonalnego pakowania prezentów czy zdobienia zaproszeń. Z uwagi na szeroką dostępność i niską cenę, do użytku amatorskiego w dalszym ciągu najchętniej wykorzystywana jest bibuła marszczona. My polecamy ją głównie do zabawy i wykonywania prostych dekoracji, takich jak łańcuchy choinkowe i inne papierowe ozdoby.

Przykładowe zastosowanie bibuły:

Tworzenie witraży

Wbrew pozorom, nawet w warunkach domowych możemy przygotowywać najbardziej skomplikowane witraże. Cała sztuka polega na tym, aby sam witraż rozbić na jak największą ilość drobnych elementów. Twoja praca zyska jeszcze bardziej profesjonalny charakter dzięki zastosowaniu jednej palety barw. Może Ci się wydawać, że to zajęcie wyjątkowo czasochłonne, jednak gwarantujemy, że efekt zachwyci wszystkich oglądających.

Przekładki do albumu ze zdjęciami

Bibuła to także świetny sposób na udekorowanie albumu i ochronę przechowywanych w nim zdjęć. Własnoręcznie wykonywane albumy są o wiele bardziej efektowne niż te, które kupujemy w sklepach. Do wykonania spersonalizowanego albumu na zdjęcia, będziesz potrzebował jedynie szkicownika (brulionu z twardymi kartkami) i bibuły. Najlepiej sprawdzi się w tym celu gładka bibuła, która nie będzie zajmować niepotrzebnego miejsca, a poza tym doda albumowi eleganckiego charakteru i klasy.

Pakowanie prezentów

Jak już wspomnieliśmy, bibuły zyskały dużą popularność także jako ozdoba do pakowania prezentów. Z uwagi na to, że bibuła jest miękkim materiałem, bywa bardzo często
wykorzystywana jako warstwa ochronna prezentów pakowanych w kartonowych pudełkach. Możemy w ten sposób uchronić nasze prezenty przed zarysowaniami, wynikającymi na przykład z transportu prezentu. Przede wszystkim jest to jednak bardzo efektywne rozwiązanie.