Gotowe podobrazia to idealna alternatywa dla osób ceniących sobie czas i wygodę. Podobrazia możemy bowiem wykonywać we własnym zakresie - to rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością wśród indywidualistów, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad wykonywaną pracą. Do tego potrzebne będą jednak czas i chęci. Tym, którzy chcą skupić się na samym malowaniu, z pomocą przychodzą gotowe podobrazia, które możemy kupić już nie tylko we wyspecjalizowanych sklepach malarskich, ale także w większości marketów budowlanych i sklepów papierniczych. Jakie są rodzaje podobrazi i czym się charakteryzują?

Podobrazie bawełniane

Podobrazie bawełniane jest najtańszym spośród dostępnych na rynku podłoży malarskich. Pamiętaj jednak, że niska cena może pociągać za sobą także niską jakość. Bawełniane podobrazia można z łatwością naciągnąć na ramę, bez obawy o jej zniszczenie. Ma to także swoje wady. W momencie, gdy płótno jest naciągnięte zbyt mocno, wzrasta ryzyko jego odkształcania w późniejszym czasie. Właśnie dlatego niektóre podobrazia cechują się wyjątkowo niskim napięciem płótna, co może znacznie utrudniać pracę malarza.

Podobrazie lniane

Podobrazia lniane charakteryzują się wyższą jakością niż ich bawełniany odpowiednik. Płótno jest nie tylko bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i rozrywanie, ale przede wszystkim chroni obraz przed późniejszymi odkształceniami - jest bardziej odporne na wilgoć. Większość dostępnych podobrazi lnianych została kilkakrotnie zagruntowana i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Ich cena może znacząco przewyższać ceny podobrazi bawełnianych, niekiedy nawet kilkakrotnie.

Tablice malarskie

To kategoria podobrazi wykonanych z płyt MDF i zagruntowanego płótna. Popularność podobrazi płytowych stale rośnie. Jest to spowodowane w głównej mierze niską ceną i dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Podobrazia płytowe nadają się do każdego rodzaju technik malarskich.