Jeżeli chcesz w prosty, ale oryginalny sposób udekorować ściankę w pokoju, meble, kasetkę, koszulkę, torbę lub inny nudny przedmiot warto abyś poznał możliwości papieru transferowego, który prawdopodobnie jest właśnie tym czego szukasz. Papier transferowy, pozwala w łatwy sposób nanieść dowolny motyw, na wybraną przez siebie rzecz, przy czym nie trzeba posiadać do tego specjalnych umiejętności. Wystarczą chęci, wyobraźnia i odrobina wolnego czasu.

CO TO JEST PAPIER TRANSFEROWY?

Papier, który wchłania atrament, bądź laser drukarki i przenosi go na inną powierzchnię, nazywa się papierem transferowym. Istnieje wiele rodzai takiego papieru. Papier transferowy na powierzchnie twarde, nadaje się do ozdobienia np. mebli, ściany czy kubków.

Papier transferowy może być całkowicie czysty (wtedy kupujący ma możliwość nanieść na niego własny wzór), lub posiadać już gotowy nadruk.

Papier transferowy posiadający nadruk, jest wydrukowany w lustrzanym odbiciu co jest ważne w przypadku napisów i cyfr.

Jest także papier transferowy, do tak zwanych „naprasowywanek”, który pozwala na oryginalne ozdobienie tkanin np. koszulek, spodni, bluz, toreb itp.. Taki papier, nosi również nazwę termotransferu, ponieważ przenosi nadruk na ubranie pod wpływem wysokiej temperatury.

Co ciekawe możemy sami sobie zrobić papier termotransferowy z kalki kreślarskiej lub z papieru do pieczenia. Wtedy potrzebny nam tylko będzie specjalny ołówek termotransferowy, który przenosi narysowany odręcznie wzór z papieru na dowolną powierzchnię.

Papierem transferowym może też być też zwykły papier ksero pod warunkiem, że nadruk, który na nim zrobimy będzie wydrukowany na drukarce laserowej, a później do przenoszenia wzoru użyjemy specjalnego medium do transferu.

DODAWANIE NADRUKU NA PUSTY PAPIER TRANSFEROWY

Dużą zaletą papieru transferowego, jest możliwość zaprojektowania własnego nadruku np. w programie graficznym lub pobrania motywu z internetu. Przed nadrukowaniem motywu na papier, warto sprawdzić jak nadruk będzie prezentował się na zwykłej kartce, tego samego formatu.

Papier transferowy zwykle jest na jednej stronie jest pokryty kratką, a na drugiej biały - to właśnie na białą stronę należy nadrukować motyw.

W przypadku papierów transferowych najczęściej nadruk (ewentualnie rysunek ołówkiem transferowym) musi być wykonany w odbiciu lustrzanym, wyjątek stanowią papiery termotransferowe do tkanin ciemnych.

JAK NANIEŚĆ PAPIER TRANSFEROWY NA POWIERZCHNIĘ?

W zależności od tego jaki papier posiadasz, można go nanieść na powierzchnię twardą lub miękką, czyli tkaninę. Każdy motyw powinien być starannie wycięty z papieru.

Papiery typu kalkomania (do szkła, porcelany itp.), po wydrukowaniu i wycięciu wzoru nożyczkami, należy włożyć na chwilę w ciepłej wody (na około półtorej minuty). Następnie trzeba delikatnie usunąć brzeg papieru podkładowego i ostrożnie przenieść kalkomanię na przedmiot przeznaczony do zdobienia, następnie dociskając nadruk jednocześnie usuwając resztę papieru podkładowego i odstawić do wyschnięcia na minimum 2 godziny. Dla utrwalenia dekoracji zaleca się wypiekać dekorowany przedmiot w piekarniku przez kilka minut. Można również skorzystać z gotowych naklejek i aplikacji samoprzylepnych.

W przypadku papierów do użycia z medium, dekorowaną powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem do transferu, a następnie nałożyć na nią nadruk worem do dołu, docisnąć. Po przyklejeniu należy chwilę odczekać do całkowitego wyschnięcia preparatu, a następnie zmyć papier z wierchu wodą. Po usunięciu papieru na powierzchni zostaje tylko naniesiony nadruk.

Papier termotransferowy wymaga większej precyzji przy nakładaniu motywu, ponieważ tkanina w przeciwieństwie do twardej powierzchni, mnie się, zwija, co może spowodować zniekształcenie motywu. Należy zatem poświęcić więcej uwagi na rozprostowanie materiału i dokładne naniesienie motywu. Najlepiej tkaninę wyprasować przed dekorowaniem.

Po wydrukowaniu wybranego obrazka na papierze termotransferowym, i wycięciu wzoru należy ułożyć motyw na tkaninie:

  • wydrukiem do tkaniny, a papierem do góry (w przypadku papieru do tkanin jasnych)
  • wydrukiem do góry - należy tylko pamiętać o ściągnięciu papieru od spodu ze wzoru (w przypadku papieru do tkanin ciemnych)

następnie należy całość zaprasować żelazkiem. Warto prasować przez materiał ochronny np. papier do pieczenia.

Każdy papier termotransferowy ma inny czas prasowania, który jest podany w instrukcji. Po wyprasowaniu należy ściągnąć materiał ochronny. Motyw posiada jeszcze warstwę papieru, która po wystygnięciu również jest ściągana. Przy kolejnym prasowaniu ubrania np. po praniu, nie powinno się najeżdżać żelazkiem na nadruk, ponieważ może ulec roztopieniu.

 

Bez względu na to jaką formę transferu wybierzesz, życzymy ci miłej zabawy i... udanych efektów ;)