Co to jest Fimo? Wielokrotnie słyszymy to pytanie. Pozwolimy więc sobie przybliżyć pokrótce to, co warto wiedzieć o produktach tej marki.

Fimo to firma, która wśród wielu osób znana jako jedna z firm produkujących termoutwardzalne masy plastyczne. Są one wykorzystywane hobbistycznie zarówno przez dzieci jak i dorosłych, ale też profesjonalnie do tworzenia np. biżuterii.

My dzisiaj skupimy się na przedstawieniu mas Fimo jako produkt kreatywny.
Dlaczego? Dlatego, że jest wiele możliwości wykorzystywania Fimo, a sama masa posiada szereg certyfikatów, dzięki którym bez obawy możemy pracować z małymi dziećmi. Spełniają one normy Unijnej Dyrektywy Bezpieczeństwa Zabawek oraz amerykańskiej LHAMA (normy ASTM D-4236). Produkty Fimo Kids nie zawierają ftalanu, ani innych substancji mających wpływ na powstawanie nowotworów w organizmie. Są bezzapachowe i regularnie testowane przez niezależnych toksykologów, więc śmiało po nie sięgnijcie!

Warto zadać sobie ważne pytanie, co odróżnia masę Fimo od tradycyjnej plasteliny czy raczej modeliny? Masa plastyczna Fimo jest przede wszystkim termoutwardzalna. Po niewielkim dociśnięciu i wyrobieniu jest niezwykle miękka i delikatna, co usprawnia wykonywaną pracę. Fantastycznie dzieli się i łączy nawet w minimalnych kawałkach, dając możliwość tworzenia i kreacji bardzo małych figurek i ozdób. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej można stworzyć wszystko to, na co pozwoli wyobraźnia. Zabawa i praca z masami Fimo może sprawić wiele radości całej rodzinie. Uformowane modele utrwala się poprzez 20-30-minutowe wypalanie w piekarniku w temperaturze około 110°C. Schłodzone stają się twarde i solidne. W przypadku dzieci, na etapie utwardzania masy, konieczna jest oczywiście pomoc rodziców.

Aby rozpocząć z dzieckiem zabawę z Fimo, polecamy sięgnąć po zestaw Kids Form&Play. To doskonałe zestawy, które wprowadzą dziecko i zainteresują światem Fimo. Doskonale dobrane kolorystyczne masy umieszczone są w kolorowym opakowaniu, a w nim znajduje się szczegółowa instrukcja stopniowego wykonywania modelu, szpatułka do modelowania i funkcjonalna w zabawie plansza (tło o tematyce związanej z zestawem) - czyli wszystko to, co potrzeba, aby kreatywnie spędzić czas. Do wyboru są różne wersje tematyczne. W pudełkach można znaleźć modelinę do tworzenia zwierzaków, księżniczek, kosmitów. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki ucieszą się z takiego upominku - będą mogli stworzyć własne światy, złożone z modelinowych bohaterów i złączyć je ze sobą podczas wspólnej zabawy. Wystrzeliwanie śmiałków w kosmos, galopowanie przez łąki, ratowanie królewny z opałów - to tylko jedne z wielu propozycji wykorzystania dziecięcej kreatywności. Bardziej realistyczne rzemiosło jest dla najmłodszych okazją do odkrywania świata w przyjemny sposób.

Ogromną zaletą pracy i zabawy z masami Fimo jest to, że pobudzają wyobraźnię najmłodszych i rozwijają ich umiejętności manualne.

Psycholog Michael Thiel mówi, że “Dzieci żyją po to, żeby się bawić”. Nie bez znaczenia jest to, jakie zabawki proponujemy dzieciom. Ważne jest, aby myśleć o ich rozwoju, a nowy typ modeliny firmy Fimo jest doskonałym materiałem do tego, by zapewnić maluchom jak najlepszy jego kierunek. Oprócz kreatywności, dzieci uczą się także cierpliwości i koncentrowania uwagi na jednej czynności. Kolorowe materiały są przy tym tak miłe dla oka, że stanowią zachęcające zaproszenie do skorzystania z tej rozrywki.

Na koniec dobrze jest wspomnieć o roli rodzica w tym wszystkim. Najlepiej, aby nie przerywał on niepotrzebnie zabawy, którą młody człowiek jest pochłonięty. Druga sprawa, to zwracanie uwagi na komunikaty, jakie się mu przekazuje. Najlepiej jest unikać krytyki, aby nie nadwyrężyć poczucia własnej wartości swojej pociechy, co może zaważyć nawet na jej dalszym życiu. Dzieci uczą się na błędach (podobnie jak dorośli), a dochodzenie do sprawności w określonych dziedzinach to proces. Obdarowując dziecko, pamiętajmy więc także o ofiarowaniu mu wytchnienia i wolności bycia sobą.